DVD ROM (Digital Versatile Disk)

DVD technológia pre výrobu médií a jednotiek so zvýšenou kapacitou oproti CD štandardom sa stala oblasťou boja dvoch silných skupín firiem presadzujúcich vlastné riešenie ako uznaného štandardu. Tento stret skončil kompromisom, prispením dvoch najväčších užívateľov DVD jednotiek, spoločnosti IBM a Time Warner.

Toshiba podporovaná firmami Hitachi, Matsushita, MCA, Pioneer, Thomson, Time Warner, Victor, Metro Goldwyn Mayer, Turner Home Entertainment, Samsung a ďalšími presadzovala formát Super Density (SD) používajúci dva 0,6 mm hrubé disky o priemere 12 cm s kapacitou záznamu 4,7 GB dát na jednu záznamovú vrstvu.
Spoločnosti Sony a Philips vyvinuli technológiu nazvanú Multi Media Compact Disc (MMCD) používajúcu rovnaký priemer diskov, ale s hrúbkou 1,2 mm a kapacitou 3,7 GB na jednu vrstvu. Toto riešenie podporovali spoločnosti Nokia, Aiwa, Grundig, NEC, Western Digital a ďaľšie.
Tieto súperiace skupiny sa dohodli na spoločnom formáte vychádzajúcom z SD formátu Toshiby s kapacitou 4,7 GB na vrstvu a technológiou modulácie signálu vyvinutou firmami Sony a Philips.

Digitálne viacúčelové disky teda vznikli ako nástupcovia klasických CD diskov. Požiadavky na nový štandard boli nasledujúce:

DVD disk je veľkosťou zhodný s bežným CD a je tvorený dvomi doskami o hrúbke 0,6 mm. Je teda rovnako hrubý ako bežné CD (1,2 mm). Obe tieto dosky môžu byť nositeľmi dát, čo umožňuje obojstranný záznam. Záznam môže byť dvojvrstvový, čo zvyšuje celkovú kapacitu média. Podobne ako u klasického CD sú dáta zaznamenané do stôp a malé jamky v stopách odpovedajú zmenám. Laser tieto jamky sníma a prevádza na dáta. Na DVD je rozstup stôp a veľkosť jamiek asi o polovicu menšia než pri klasických CD. Pre čítania sa používa modrý laser s kratšou vlnovou dĺžkou ako pri CD, čo umožňuje zvýšenie rozlišovacej schopnosti.

Variantom DVD disku je dvojvrstvový záznam. Pred normálnou, odrazovou vrstvou je ešte jedna polopriepustná vrstva nesúca informácie. Zaostrovaním laseru (technológia Focus-Jump-Pickup) na jednu, alebo druhú vrstvu sa postupne čítajú informácie z disku. Táto metóda umožňuje zdvojnásobenie kapacity disku. Použitím tejto technológie však dochádza k poklesu odrazu z klasických 70 percent obyčajného CD na 25-40 percent, čo znamená menšiu spoľahlivosť a náchylnosť k chybám.

Porovnávacia tabuľka rýchlosti DVD a klasického CD.

  DVD CD-ROM CD-R
Rýchlosť  1380 kBit/s 1200 kBit/s -
Doba prístupu  190 ms 150 ms  -

  Pre záznam obrazu na DVD sa používa štandard MPEG-2 vo formátoch 720x480 bodov so 60 snímkami za sekundu (NTSC) a 720x576 bodov s 50 snímkami za sekundu (PAL). Je možné súčasné uloženie obrazu až z deviatich kamier. Zvuk v kvalite Dolby surround používa štyri zvukové kanály (ľavý, pravý, stredný a zadný efektový), zaznamenané a dekódované z dvoch kanálov.

DVD Record
Tento štandard má menšiu kapacitu ako bežné DVD. Kapacita je 3,8 GB na jednu stranu. Zápis je jednonásobný podobne ako pri klasických CD R.

DVD+R/DVD+RW a DVD-R/DVD-RW

Oba DVD recordable formaty boli vyvýjané pre ukladanie údajov prehrateľných v DVD(-ROM) playeroch.
Oba DVD plus a DVD mínus majú vlastnícku podporu a vznikli ako dôsledok že všetky spoločnosti neakceptovali jeden recordable formát.

DVD plus format je založený na základe CD-RW. Je podporovaný DVD Alliance (2000/1 )spoločnosťami Philips, HP and Dell, Sony, Ricoh, Yamaha a daľšími (napr. MS). Nie je podporovaný fórom ale fórum nemá silu presadiť priemyselný štandard.

DVD-R/RW bol vyvinutý firmou Pioneer tiež na základe CD-RW. Format je podporovaný DVD Forom (1998) s hlavými zástupcami Pioneer, Toshiba and Apple.Je štandardizovaný v ECMA-279, teda ide o privátny štandard. Nie ako ISO pri CD knihách.

Spoločnosťi s Južnej Kórei, Taiwanské spoločnosti a mnohý iný ( LG, Lite-On, Samsung, Benq, Cendyne, Verbatim, NEC, Teac, Iomega, TD), ktoré majú veľký trh s optickými mechanikami a médiami podporujú oba formáty.
Principialne sa nelíšia, rozdiel je len v implementácii technológie.

DVD RAM
Jedná sa o optický disk, ktorý umožní užívateľovi ľubovolne zapisovať, čítať a mazať dáta. Využíva technológiu zmeny fázy, ktorá je tiež používaná pri Magneticko Optických médiách. Jeho kapacita je 2,6 GB na jednu stranu.

Porovnanie kapacít jednotlivých typov DVD médií.

Typ DVD Kapacita 12 cm média  Kapacita 6 cm média
 DVD5  jednostranný / jednovrstvový 4,7 GBit  1,4 GBit
 DVD9  jednostranný / dvojvrstvový 8,5 GBit 2,6 GBit
 DVD10  dvojstranný / jednovrstvový 9,4 Gbit (2*4,7 GB)  2,8 GBit
 DVD18  dvojstranný / dvojvrstvový 17 Gbit (2*8,5 GB) 5,2 GBit

Porovnanie snímania jednostranného jedno a dvoj vrstvového záznamu.

Knihy
Tento štandard popisuje päť kníh nazvaných DVD "Books", označených od A po E vzhľadom na rozsah rozličných aplikácií. Sú to:

Logá ďaľších štandardov


DVD+R  

DVD+RW  

DVD-R  

DVD-RW  

kódy Regiónov

Region 0: Všetky oblasti vo svete. (Závislé od video štandardu)
Region 1: Kanada a U.S.
Region 2: Japonsko (NTSC), Európa, Južná Afrika, Stredný východ.
Region 3: Juhovýchodná Ázia, Východná Ázia, Hong Kong.
Region 4: Austrália, Nový Zéaland, Pacifické ostrovy, Mexiko, Južná a Stredná Amerika, Karibik.
Region 5: Rusko a okolité štáty, India, Afrika, Severná Kórea, Mongolsko.
Region 6: Čína.
Region 7: Nepoužité (Rezervované).
Region 8: Špeciálne medzinárodné použitie (lietadlá, lode, ...).